Nie ste prihlásený login

Ružová, ružová

Doma v kuchyni

03. 04. 2010Čo sa týka zákuskov, rezov a koláčov, preferujem hnedý vzhľad. Teda, aby som bola konkrétnejšia, hnedý vzhľad smerom zhora, čiže hnedé – čokoládové polevy. Keď som bola mladšia, na svadbách, narodeninách, či iných rodinných oslavách som si vždy vyberala len zákusky s čokoládovou polevou. Bielu cukrovú polevu, citrónovú, či nebodaj potravinárskymi farbami prifarbované polevy som zďaleka obchádzala a ani dnes ich nepreferujem a viac menej sa im pri výbere zákuska vyhýbam. V jednom však nastala u mňa zmena – ružová farba mi prestala vadiť. Ale len v tom prípade, že ide o punčové rezy! Punčové rezy – myslím, že jeden z najobľúbenejších a najrozšírenejších zákuskov na Slovensku som nemala rada. Nechápala som ľudí okolo seba, ktorí si ho s pôžitkom vychutnávali. Odradzovala ma jeho ružová farba a celkovo umelý vzhľad. Tento postoj som však zmenila, keď som prvýkrát ochutnala punčové rezy, ktoré pečú rodičia môjho manžela. Od prvého okamihu som sa stala ich fanúšikom a nevedela som sa ich dojesť. Akoby som chcela dohnať tie stratené roky! Boli šťavnaté, voňavé, piškóta jemná. Vždy sa teším na sviatky, lebo viem, že ich svokrovci určite upečú. Tu je recept, nabudúce si ich môžete upiecť už aj vy.

Punčové rezy

  

Základný recept na 1 plát cesta:
5 vajec
100 g cukru
100 g polohrubej múky
3 lyžice kakaa (na hnedé cesto)

Na punčové rezy potrebujeme upiecť 4 pláty cesta, 3 svetlé a 1 hnedé, preto si uvedené suroviny (okrem kakaa) násobte štyrmi. Keď idem piecť punčové rezy, vopred si pripravím malé misky a všetky suroviny si do nich štyrikrát navážim a nachystám.
Vajíčka rozbijeme a bielka oddelíme od žĺtkov. Bielky vložíme do veľkej misy a vyšľaháme z nich tuhý sneh. Potom do neho postupne zamiešame cukor, žĺtka a na záver múku. Cesto rozotrieme na plech vyložený papierom a v rúre vyhriatej na 190 °C pečieme cca 13 – 15 minút. Rovnakým postupom upečieme ešte ďalšie dva svetlé pláty. Pri pečení štvrtého cesta spolu s múkou na záver primiešame aj 3 lyžice kakaa.
Upečené pláty necháme vychladnúť a opatrne z nich strhneme papier.

Potom si pripravíme:
veľkú fľašu marhuľového džemu (700 ml)
rum
cukor
horúcu vodu
sirup s bretónom (prípadne ovocný červený sirup, ja používam grenadínu)
instantnú kávu


Jeden svetlý a jediný tmavý plát cesta prekrojíme pozdĺžne na polovicu a pokrájame na pásiky. Vezmeme si jeden celý svetlý plát a položíme ho na pevnú podložku. Potrieme štedro marhuľovým džemom. Potom si pripravíme dve misky. V jednej zmiešame rum s cukrom a horúcou vodou. Neuvádzam presné množstvá, každému chutí v koláči iné množstvo cukru a alkoholu. Do tejto misky budeme máčať hnedé pásiky cesta. V druhej miske si zmiešame pripravenú horúcu kávu s červeným sirupom. Sem budeme máčať svetlé pásiky cesta. Vďaka červenému sirupu získajú typickú „punčovú“ ružovú farbu. Na cesto potreté džemom ukladáme striedavo vedľa seba namočené hnedé a svetlé pásy cesta. Ukladáme ich rovnobežne s dlhšou stranou podkladového plátu. Keď vytvoríme jednu vrstvu z pásikov, začneme ukladať druhú vrstvu a to tak, že na svetlé pásiky ukladáme tmavé a naopak. Hotovú druhú vrstvu z pásikov potrieme marhuľovým džemom a prikryjeme posledným plátom cesta. Cesto zaťažíme a necháme do druhého dňa stáť.
Na druhý deň zákusok pozdĺžne rozrežeme na tri pásy, konce zarovnáme. Pripravíme si punčovú polevu a vrch aj boky jednotlivých pásov ňou potrieme. Necháme stuhnúť.
Punčovú polevu si pripravíme z 250 g preosiateho práškového cukru, trošky horúcej vody a z ružového farbiva, prípadne sirupu. Môžeme do nej pridať aj trošku punčovej arómy.

Minulý rok som v špeciály časopisu Katarínka natrafila na ďalší ružový zákusok. Jeho princíp je podobný ako pri punčových rezoch. Druhá vrstva zákusku sa skladá z piškót, ktoré sa striedavo namáčajú do kávovej a rumovej zmesi. Výsledok je nielen chuťovo, ale aj vizuálne veľmi podobný punčovým rezom.

Púťové rezy

(zdroj inšpirácie: špeciál časopisu Katarínka)

Cesto:
5 vajec
120 g práškového cukru
3 jahodové pudingy
1/2 prášku do pečiva
3 lyžice vlažnej vody

Krém:
500 ml mlieka
100 g práškového cukru
1 žĺtok
1 vanilkový puding
1 lyžica kukuričného škrobu
1 vanilkový cukor
200 g masla

Rumová zálievka:
0,5 dl rumu
1 dl vody
1 vanilkový cukor

Kávová zálievka:
1,5 dl vody
2 lyžičky instantnej kávy
1 vanilkový cukor

Rumová poleva:
50 g masla
1 lyžica Cery
150 g práškového cukru
0,5 dl rumu
trochu ružového sirupu

K tomu:
200 g dlhých piškót (pre istotu viac)
ríbezľový džem


Cesto: Žĺtky, cukor a vodu vymiešame do peny. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a striedavo s pudingami a práškom do pečiva vmiešame do žĺtkov. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 180 °C na plechu vystlanom papierom na pečenie.
Krém: Mlieko, žĺtok, puding, maizenu a cukor rozmiešame a za stáleho miešania uvaríme hustý puding. Za občasného premiešania ho necháme vychladnúť pri izbovej teplote. Maslo zmäknuté na izbovú teplotu vymiešame do peny a po častiach zapracujeme uvarený puding.
Poleva: Všetky suroviny vymiešame spolu nad parou.

Z vychladnutého cesta stiahneme papier. Plát natrieme džemom, striedavo poukladáme piškóty namočené v rumovej a v kávovej zálievke. Na piškóty navrstvíme krém, na krém polevu. Necháme minimálne 2 hodiny stuhnúť v chladničke. Pokrájame šikmo na úhľadné rezy.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené