Nie ste prihlásený login

Vianočný závin z Bratislavy

Doma v kuchyni

25. 12. 2020


Čo si pamätám, moja mama na Vianoce vždy okrem drobného pečiva a nejakých tých zákuskov, piekla aj kysnuté záviny, ktoré sme volali "zakrucaniky". Myslím, že hlavným dôvodom na prípravu kysnutého cesta boli bobaľky (opekance), ale tých sa u nás nikdy nepieklo veľa, skôr symbolicky. Väčšia časť zvyšného cesta sa spracovala na záviny -  makový, orechový, kakaový.
Záviny na Vianoce zvykla piecť aj moja svokra, ale posledné roky už od toho upustila. No a keď môj muž pred dvoma dňami len tak medzi rečou utrúsil, že by som mohla upiecť aj závin, šla som do toho. Orechmi som zásobená, mak som kúpila asi pred mesiacom, tak mi na Štedrý deň nič nestálo v ceste.


Rozhodla som sa však konečne vyskúsať bratislavské cesto, z ktorého sa pečú tradičné bratislavské rožky. Záviny z tohto cesta sa vraj zvyknú piecť práve na Vianoce. Bratislavské rožky plánujem skúsiť doma už roky, ale vždy som to odložila. Cesto však nie je žiadna komplikovaná záležitosť a veľké záviny som zvládla celkom do pohody, takže nabudúce si už trúfnem aj na rožky.

Bratislavský závin s makovou a orechovou plnkou


Na dva záviny budeme potrebovať:
- jednu dávku bratislavského cesta
- makovú plnku
- orechovú plnku

Bratislavské cesto:
150 ml teplého mlieka
40 g čerstvého droždia
1 PL krupicového cukru
300 g hladkej múky
300 g polohrubej múky
60 g práškového cukru
1/2 ČL soli
2 žĺtky
180 g bravčovej masti (alebo masla)

Maková plnka:
120 ml mlieka
120 g cukru
250 g mletého maku
1 lyžička mletej škorice
kôra z 1 citróna
1 ČL citrónovej šťavy (prípadne podľa chuti)
2-3 PL slivkového lekváru

Orechová plnka:
120 ml mlieka
120 g cukru
250 mletých vlašských orechov
1 ČL vanilkového extraktu alebo vanilkovej pasty
1-2 PL rumu

Na potretie závinov:
1-2 žĺtky


1. Pripravíme cesto. Do teplého mlieka rozmrvíme droždie, pridáme lyžicu cukru a necháme vzísť kvások.  Do veľkej misy preosejeme obidve múky, cukor, pridáme soľ, žĺtky a masť. Potom pridáme kvások a ručne, alebo pomocou kuchynského robota vypracujeme hladké lesklé cesto. Cesto zľahka pomúčime, prikryjeme a na teplom mieste necháme kysnúť 1 - 2 hodiny (závisí od teploty miestnosti).
2. Keď je cesto hotové, pripravíme plnky. Maková plnka - mlieko a cukor dáme do hrnca a privedieme tesne k bodu varu. Prisypeme mletý mak a dobre premiešame. Chvíľu povaríme a odstavíme. Ochutíme škoricou, citrónovou kôrou a šťavou. Primiešame slivkový lekvár a podľa potreby ešte pridáme. Plnka má byť primerane šťavnatá (nie však tekutá!), nie suchá a príliš hustá. Orechová plnka - rovnako dáme do hrnca mlieko a cukor a privedieme k bodu varu. Pridáme mleté orechy a vanilkový extrakt. Chvíľu povaríme, odstavíme a primiešame rum. Obidve plnky necháme vychladnúť.
3. Vykysnuté cesto rozdelíme na dve časti a tie rozvaľkáme na obdĺžnik. Cesto potrieme plnkou, okraje na kratších stranách zahneme a následne z dlhšej strany cesto zavinieme.
4. Obidva záviny prenesieme na plech vystlaný papierom. Potrieme ich rozšľahaným žĺtkom a uložíme na studené miesto, aby glazúra zaschla (na cca 30 minút).
5. Keď glazúra zaschne, záviny prenesieme opäť do tepla a necháme 20 minút kysnúť.
6. Rúru zohrejeme na 200/180 °C. Záviny tesne pred vložením do rúry potrieme ešte raz žĺtkom a popicháme vidličkou. Na úvod ich pečieme 10 minút, potom teplotu znížime na 170/150 °C a pečieme ďalších 15-20 minút dozlatista.
7. Upečené záviny necháme vychladnúť. Sú trvanlivé, vydržia v dobrom stave aj niekoľko dní.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené